Haber AraTaraftarımız İnansın Bu Sene O Sene! - Röportaj

Ankara Fenerbahçeli İş İnsanları Spor Kulübü Derneği (AFIDER) Başkanı Engin Aygüney Ankara Masası özel yayınında Gökhan Gökyıldırım’ın sorularını yanıtladı. Başkan Aygüney, derneğin amaçlarından bahsettiği röportajda Fenerbahçe kulübüne yapılmaya çalışılan katkı ve faaliyetleri anlattı.

Şampiyonluğa inandıklarını belirten Aygüney, Erol Bulut’un arkasında oluşturulan teknik kadroda yer alan Volkan Demirel, Emre Belözoğlu, Selçuk Şahin, Mehmet Aurelio gibi isimlere dikkat çekti.

‘Bu sene o sene’ diyen Başkan Aygüney, taraftarı şampiyonluğa inanmaya çağırdı.

İşte gerçekleştirilen röportajın tamamı;

Siz de Ankara Fenerbahçeli İş İnsanları Spor Kulubü Derneği başkanı olarak derneğin başkanısınız ben aslında şeyi konuşmak istiyorum sizle derneğin faaliyetlerini ama dilerseniz ilk soru Fenerbahçe olsun. Fenerbahçe bu sene bize mutluluğu tattıracak mı?

Yani ondan hiç şüphemiz yok işin aslı kesinlikle böyle mutluluğu tattıracak güzel de bir kadro ve çalışmalarda oldu. İşin aslında geçen senelerde de beklentimiz oydu. Geçen senelerde biraz dikiş tutmadı gibi ama bu sene biraz daha hepimizin istediği şekilde işler yürüyor gibi görüntüde o şekilde zaten alınacaklar yapılan maçlardaki performanslarda o şekilde. Güzel bir kadro kuruldu. Emre Belezoğlu bu konuda ve başkanımızla beraber yönetim kurulu üyeleri Kemal Danabaş olsun Selahattin Baki olsun hep beraber çok ciddi çalışmalar yapıyorlar. Arkadaki kadro da çok sağlam Erol hocanın destek alması anlamında da çok güzel. Kesinlikle ümidimiz var, bu sene o sene olacak artık.

Bu sene o sene. Şimdi biz özellikle Fenerbahçe’yi konuşalım dediğimiz zaman bu soruyu hep sorarız. Ne olacak bu Fenerbahçe’nin hali? Bunu çok konuşuruz biliyorsunuz. Bu sene çok birbirimize sormuyoruz bu hayra alamet galiba.

Evet şampiyon olacak. Yani ne olacak Fenerbahçe'nin hali? Şampiyon olacağız. Nitekim bundan önce sadece futbol anlamında değil geçtiğimiz haftalarda bir 4-5 yıl önce ki yakaladığımız gibi her branşta basketbol olsun, bayan basketbolu olsun, voleybol takımları futbol maçlarında hepsinde kazanan haftalar geçiriyorduk. Geçtiğimiz haftada  bu şekilde oldu. Gayet de güzel gideceğine inanıyorum. Bu sene bütün branşlarda şampiyon olma hedefimiz var. En azından beklentimiz var.

Sıcak bir maçtı o yüzden hemen onun üzerinden geçelim isterseniz. Fenerbahçe-Efes maçı vardı basketbolda da oldukça çekişmeli ve Fenerbahçe’nin kazandığı bir maç oldu.

Çekişmeli ayrıca şeydi  büyük bir heyecanla da izledik. Rekorları da kırdık aynı zamanda. 48 tane ribaunt alındı. Top kayıpları da vardı ama çok güzel bir maç oldu. Yeni antrenörümüz işte Kokoskov’la da  aynı şekilde Obradoviç'te olduğu gibi başarıları kesinlikle yakalayacağımıza inanıyoruz.

Basketboldaki kurumsallaşmayı futbolda da yakalarsak herhalde sıkıntımız kalmayacak

Evet, çoğu insanın beklentisi Obradoviç'ten sonra biraz başarı oranı düşebilir diye bir beklenti vardı ama gelen antrenörde aynı şekilde gayet başarılı. Bizim onda da ümidimiz var. Final-Four tekrardan kaldıracağımıza eminim şüphemiz yok.

En büyük Fenerbahçe yine Final-Fourda aday.

Evet aday kesinlikle

Ben aslında hep şunu söylemek istemişimdir sezon başında biz hatta tanıtımlarda da özellikle girdik. Transfer'in favorisi ve transferin şuan şampiyonu Fenerbahçe herkeste bunu konuşuyor. Siz ipi göğüsleme noktasında düşünceniz nedir?

Yani gidiş şuanda kadro açısından çok zengin bir kadromuz oldu. Zaten hepimiz takip ediyoruz. 18 tane transfer yapıldı ve bunların lisansları da alındı. Işin aslı bütçesel anlamda da başkanımızın yönetim kurulu gerekli çalışmaları çok güzel planladıkları gördüğüm en azından şu andaki görüntü bu şekilde. Hepsinin lisansları onaylandı. Başarıyı kesin yakalayacağımıza inanıyorum. Önceki dönemlerde biraz daha takım olma adına bir eksiklikler vardı. Herhalde çok yeni bir kadroydu. Şu anda da yeni kadro olabilir belki ama daha önceki yıllarda bizde oynayan Caner ve Gökhan olsun eski futbolcularımızdan da gelenler var abilik yapacak anlamda. Ayrıca geri kısmı baktığınız zaman Erol hocanın yanında bizim efsanelerimizden Volkan Demirel de var, Emre Belözoğlu var, yanılmıyorsam bugün Selçuk Şahin de işte başladı. Mehmet Aurelio da var. Böyle bir arka kısmında bir teknik kadro var. Bu da birazcık takım oyunu olmasında önemli bir kriter. Yani bu ekip çalışmasıyla kesinlikle başarılı olacağımıza inanıyorum.

Dilerseniz biraz dernekten bahsedelim AFİDER’den. Tam açılımıyla isterseniz bir anlatın bize AFİDER Ankara'da neler yapıyor?

AFİDER  biz iki sene önce hatta geçen sene Ankara Fenerbahçeli İş İnsanları Spor Kulübü Derneği ismine geçtik. Spor Kulübü'ne geçmemizin sebebi işin aslı şöyle söyleyeyim derneğimiz 2010 yılında kuruldu.  İş adamlarından oluşan bir grup tarafından malumuz ki İstanbul’da Fenerbahçe yaşamakla Ankara’daki ve farklı illerdeki aynı olmuyor. Bir amacı Ankara'daki iş adamlarını bir araya getirmek Fenerbahçe toplu organizasyonlar yapmak bir  nebzede olsa oradaki atmosferi burada da yakalayabilmek anlamında. Ve genel anlamda ülke çapında işte Fenerbahçeli taraftar sayısında çoğaltmak anlamında çocuklarla yapılan bir dernek. Biz İş İnsanları Spor Kulübü Derneği'ne döndük. Spor kulübü ve derneğine dönmemizin sebebi de geçen yıl bayan voleybol takımımız vardı ikinci ligde müsabaka yapıyordu. Biz bunun kurgusunu yaparken de amacımız biliyorsunuz amatör maçlarda sürekli bir destek ihtiyacı doğuyor. Hem kulübümüze buradan altyapıdan çocuklar yetiştirebilir miyiz bir üst takımlara çıkacak hem de çocukları teşvik etmek spor amaçlı. Ayrıca Fenerbahçe'yi özendirmek amaçlı bir takımımız vardı ama seçimden sonra başkanımızla da yaptığımız görüşmelerde biliyorsunuz mali durumdan da çok destek var. Bütün desteğimizi kulübü aktarıyoruz. Onunla ilgili de işte oyuncularımızı dağıtarak belli bir süre ara verdik. Yani onun haricinde bisiklet takımımız vardı aynı şekilde Türkiye çapında yarışlara giriyordu, haltercimiz vardı, Dünya şampiyonu ve Avrupa Şampiyonu oldu. Bu tip sportif faaliyetlere destek almak adına Spor Kulübü derneği olmanız gerekiyordu. Spor Kulubü Derneği'ni bu şekilde ekledik ama diğer yaptığımız faaliyetlerde de üyelerimizle bir araya geliyoruz. Yani tanışmalar olabiliyor. Ankara’da 2 binin üzerinde kongre üyesi var. Yani ciddi bir rakam bu. Üyelerimizle bir araya geliyoruz. Onun haricinde etkinlikler düzenleniyor. 19.07 de organizasyonlarımız oluyor Dünya Fenerbahçeliler gününde. Bunların haricinde Fenerbahçe Spor Kulübü sadece bir kulüp diye biliyorsunuz.

Türkiye’nin en büyük sivil toplum kuruluşlarından bir tanesi.

Biz de bunun gereği icabı bizim tüzüğümüzde de yazılıdır. Birinci maddemizde Fenerbahçe ve Fenerbahçe Spor Kulübü’ne hizmet amaçlı toplumsal organizasyonlar yapmak diye tüzüğümüzde de yazılıdır. Bu çerçevede köy okullarında Milli Eğitim Bakanlığıyla da iş birliği yaparaktan köy okullarında veya ilçe okullarımızda dezavantajlı bölgedeki çocuklarımıza kütüphaneler açıyoruz. Fenerbahçe kütüphaneleri yapıyoruz. İçerisindeki kütüphanede çocukların çalışma masalarının üzerinde bugüne kadar camiamızda yer almış, gerek futbolcu olsun gerek basket olsun farklı sporcuların isimleri bulunuyor tasarımımızda ona göre. Birçok kütüphane açtık. Zeka oyunları atölyeleri açıyoruz, engelli sınıflarına destek oluyoruz Milli Eğitim Bakanlığı ile planlama yaparaktan Ankara bazlı başladık bu işlere şu ana kadar da 8 tane açtık bir 3 tanesinde açılışını yapacağız ama pandemi sürecinde takıldı tabii.

Ben okudum birkaç saat önce gazilerle ilgili çok önemli katkılarda bulunmuşsunuz

Onlarla da ilgili organizasyonlar yapıyoruz. Onlar bizim için çok değerli biliyorsunuz. mümkün olduğunca tabii ki onlara moral vermeye çalışıyoruz. Mümkün olduğunca bir araya geliyoruz. En son pandemi öncesinde bir ampute takımıyla, bizim derneğimizin üyelerinden oluşan bir futbol takımıyla beraber bir maç organizasyonu yaptık. Hatta şu anda da işbirliği içerisinde olacağımız bir organizasyonumuz var. Onların da çok desteğe ihtiyaçları oluyor. Futbol anlamında bir dönemde biliyorsunuz şampiyon olduklarında bütün Türkiye'nin ilgisi o yöne doğru kaydı ama şuanda yine unutuluyor gibi birazcık bazı konularda destekleri oluyor. O konuda da biz elimizden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışıyoruz.

Ben bir Fenerbahçeli olarak bunu söylerken bütün yüreğimden söylüyorum. Derneğe neden üye olmalıyım? Üye olmalı mıyım? Ankara derneğine özellikle iş insanları derneğine.

Derneğe üye olmalısınız. Ama tabi bunu düşünürken de şöyle biz daha çok katılımcı üye istiyoruz. Yani sadece derneğe üye olayım işte bir şekilde organizasyona gideyim değil daha çok katılımcı üye istiyorsunuz. Çünkü birlikte hareket etmek istiyoruz. Yoksa bizim derneğimizde şu anda 270 tane üyemiz var. Bunların işte 150-160’a yakını tahminimce artıyor çünkü yeni gönderdiğimiz oluyor zaten kongre üyesiyiz yani ben dahil olmak üzere bizim dediğim gibi amacımız Ankara'da Fenerbahçelileri bir araya getirmek daha çok nasıl tanışabiliriz, daha çok topluma nasıl hizmet edebiliriz? Daha çok Fenerbahçemize nasıl hizmet edebiliriz. Bu tip fikirlerle kulübümüze mümkün olduğunca destek olmaya çalışan bir grubuz. Ve bunun içinde tabii ki bir katkıları olacaksa ve katılımcı olacaklarsa derneğimize üye olmalarını tavsiye ediyoruz. Bizim için de çok değerli, farklı fikirler de gelebiliyor.

Taraftarımıza Fenerbahçe derneği olarak tavsiyeniz çağrınız nedir?

Taraftarımıza inansınlar. Kesinlikle bu sene şampiyonuz ufak tefek aksaklıklar olabilir. Önceki yıllardaki gibi hatalara düşmeyelim diyorum. Yani belki yenileceğimiz maçlar da olacak. Kazanacağımız da olacak. İstemediğimiz oyuncuların oyuna alınması vs tepkilerde olacak ama sonuna kadar inansınlar. Hep destek tam destek diyorum. Desteği hiçbir şekilde bırakmasınlar. Sonunda kazanacağımıza hiç şüphem yok.

Haber Linki

AFİDER ile ilgili sorularınız mı var?

Sorularınız ve önerileriniz için bizi arayabilirsiniz.